Panel
Zapraszamy Państwa do udziału w dyskusji na temat
pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych z ekspertami w tej dziedzinie,
która odbędzie się w ramach konferencji
„SEN. Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych”
w niedzielę 5 kwietnia 2020 r.
w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
W Panelu Ekspertów zasiądą specjaliści ds. diagnozy i terapii.
Panelowi będzie przewodniczyć Pani Profesor Marta Bogdanowicz.
Eksperci udzielą krótkich wykładów oraz będą odpowiadać na pytania publiczności.
prof. Marta Bogdanowicz opowie o tym czego potrzebują dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - w przypadku specyficznych zaburzeń uczenia się.
Viola Woźniak dotknie tematu bazowych systemów zmysłowych i dlaczego są one ważne w pracy terapeutycznej z dziećmi z dysfunkcjami.
Danuta Gmosińska poruszy temat wieloaspektowego wsparcia ucznia z trudnościami skierowanego na jego potencjał.
Joanna Wójcicka przeanalizuje strategie wspierania ucznia z dysleksją i dyskalkulią w zakresie matematyki.
dr Teresa Wejner-Jaworska podejmie problematykę osób dorosłych z dysleksją.
Panel Ekspertów
Prof. Marta Bogdanowicz - psycholog kliniczny dziecięcy, prof. dr hab., była dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, założycielka, wieloletnia przewodnicząca, a obecnie wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji (1990), wiceprzewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Dysleksji (European Dyslexia Association), członek międzynarodowych towarzystw naukowych.
Jej zainteresowania, prace i badania dotyczą głównie psychologii klinicznej dziecka, dysleksji rozwojowej, leworęczności, profilaktyki niepowodzeń szkolnych i terapii pedagogicznej.
Opracowała kilka narzędzi diagnostycznych (Skalę Ryzyka Dysleksji, Skalę Obserwacji Zachowania Dzieci i Rodziców, Skalę Oceny Skuteczności Metody Dobrego Startu). Jest jednym z pionierów pracy Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w Polsce i jednocześnie należy do niewielkiej liczby trenerów w tej dziedzinie.
dr Teresa Wejner-Jaworska - pedagog, psycholog, terapeuta, doktor nauk humanistycznych
Wieloletni adiunkt w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi, przewodnicząca Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Dysleksji, przez wiele lat główny specjalista w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, specjalistka w zakresie terapii dysleksji.
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problemów osób ze specyficznymi trudnościami edukacyjnymi - dysleksji rozwojowej, ADHD i depresji, jak również diagnozy psychologiczno-pedagogicznej oraz praw dziecka.
Autorka książek: „Dysleksja z perspektywy dorosłości” oraz „Tak, mam dysleksję –doświadczenia edukacyjne dorosłych osób z dysleksją w oparciu o wywiady narracyjne” oraz ok. 80 artykułów i opracowań naukowych i metodycznych. Kolejna książka „Szkoła na miarę ucznia z dysleksją” już w druku.
Danuta Gmosińska - pedagog, nauczyciel dyplomowany, wicedyrektor
Specjalistka w zakresie terapii pedagogicznej, ukończyła wiele form doskonalenia zawodowego m.in. z kinezjologii edukacyjnej, NLP, pedagogiki zabawy, doskonalenia zdolności poznawczych, treningu twórczości, choreoterapii, relaksacji i wizualizacji, terapii ręki, psychopatologii wieku dziecięcego, dramy stosowanej. Zajmuje się diagnozą i terapią pedagogiczną. Prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Posiada certyfikat metody rozwijania funkcji poznawczych Instrumental Enrichment wg prof. R. Feuersteina. Jest autorką programów terapeutyczno-rozwojowych. Współpracuje z WODN w Łodzi prowadząc kursy i warsztaty dla nauczycieli. Aktywnie działa w Łódzkim Oddziale Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Posiada tytuł Honorowego Członka PTD.
Jest autorką ćwiczeń dla uczniów z trudnościami w czytaniu "Czytam, rozumiem, wiem" oraz książek: "Literowe komnaty czyli magiczne sposoby na naukę czytania i pisania". Ma na swym koncie wiele wystąpień na konferencjach metodycznych i naukowych z zakresu specyficznych trudności w uczeniu się.
Violeta Woźniak - pedagog, nauczyciel dyplomowany
Dyplomowany terapeuta metody Dobrego Startu i certyfikowany terapeuta integracji sensorycznej. Pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Łodzi, gdzie zajmuje się diagnozą i terapią dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysortografia, dysgrafia).
Absolwentka wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła również studia podyplomowe pomocy psychologicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe: Dysleksja – diagnoza i terapia w różnych okresach życia w Opolu. Ukończyła wiele kursów doskonalących pracę terapeuty.
Współpracuje m.in. z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi.
Jest współautorką książek „Literowe komnaty czyli magiczne sposoby na naukę czytania i pisania” oraz autorką recenzji książki „Dysleksja rozwojowa - rozpoznanie problemu i praca z uczniem dysfunkcyjnym”.
Fascynuje się mózgiem a szczególnie jego odmiennościami, niezwykłościami i szczególnymi zdolnościami.
Joanna Wójcicka - pedagog i specjalista w zakresie diagnozy i terapii dzieci i młodzieży z trudnościami w uczeniu się matematyki, edukator.
Terapeuta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Łodzi. Założyciel i dyrektor Centrum Wspierania Edukacji i Rozwoju Arkana.
Prowadzi szkolenia dla nauczycieli, słuchaczy studiów podyplomowych oraz studentów z zakresu diagnozy i terapii trudności matematycznych. Współautorka gier edukacyjnych „Matematyczne rozgrywki”, „Mnożę i dzielę” oraz publikacji „Polubić matematykę”.
Informacje praktyczne
Koszt udziału w panelu wynosi 199 zł.
Opłata obejmuje uczestnictwo w panelu, materiały oraz przerwę kawową.
Zgłoszenia do udziału w panelu prosimy przesyłać do 15 marca 2020 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opłatę prosimy wnosić na konto Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi do 22 marca 2020 r. w tytule przelewu wpisując:
imię i nazwisko Uczestnika oraz „nikej 2020”
nazwa banku: Bank Zachodni WBK SA
nr konta: 25 1090 1304 0000 0001 0104 4736
Więcej informacji na temat panelu i konferencji można znaleźć na naszej stronie: nikej.ahe.lodz.pl
Do zobaczenia w kwietniu w Łodzi!